Перейти до основного вмісту

Молоді ізраїльтянки через суд виборюють призов в елітні спецпідрозділи

Наомі Леві-Ашкеназі та Сапір Агів — так звуть жінок— молодших сержантів ЦАГАЛу, нещодавно відрахованих із курсів офіцерів ВМФ. Юнаки, які опинилися в такому становищі, зазвичай дістають шанс продовжити службу в елітному спецпідрозділі «Дувдеван». Його бійці діють у Юдеї та Самарії і спеціалізуються на захопленні і знищенні збройних терористів, часто маскуючись під місцевих арабських жителів. Виявилося, однак, що ця неписана традиція поширюється лише на військовослужбовців чоловічої статі.

Жінки-солдати наполягають на своєму праві пройти відбір у «Дувдеван», погрожуючи в протилежному випадку подачею позову до Вищого суду справедливості (БАГАЦ), — повідомляє «Ісраель га-Йом». У дужках зазначимо, що Сапір Агів є релігійною.

Поки сержанти обмежились поданим через адвоката зверненням до начальника Генштабу генерал-лейтенанту Авіву Кохаві. «Не розумію — якби я була чоловіком, то мусила б пройти ряд випробувань, так чому в мене немає можливості перейти в елітний загін, тільки тому, що я дівчина», — написала Сапір на своїй сторінці в Facebook.

Жінка-офіцер «Хагани» з автоматом «Стен», 1948  На навчаннях, 2010-ті

 

Восени 2020 року БАГАЦ дав Армії оборони Ізраїлю п'ять місяців на розгляд питання про інтеграцію жінок в елітні бойові підрозділи. Це рішення стало перемогою чотирьох жінок, які подали петицію проти міністра оборони, вимагаючи дозволити їм пройти конкурсний відбір у «Саєрет Маткаль» (спецназ Генштабу), «Шаєтет 13» (морські командос) і вже згаданий «Дувдеван».

Заявники добиваються, аби суд визнав заборону жінкам служити в елітних підрозділах «протизаконною і такою, що суперечить принципу рівних можливостей». Міка Клігер хоче призватися в «Голані», Галі Нішрі мріє про «Шаєтет 13», Омер Сарія розраховує на червоний берет десантника, а Мор Лідані планує служити в «Дувдеван». «Ми не просимо змінити вимоги для нас — просто дозвольте нам спробувати, і якщо ми впораємося, то прийміть до складу цих підрозділів», — заявила Мор в інтерв’ю Channel 12.

Чверть століття тому призовниця Еліс Міллер подала позов до БАГАЦу у зв'язку з відмовою прийняти її на льотний курс. Тодішній президент Ізраїлю, колишній головком ВПС Езер Вейцман заявив, що жінки стануть пілотами, коли в нього волосся виросте на долонях. На сьогодні в ізраїльських ВПС відслужили або продовжують служити понад 50 жінок-пілотів, а два роки тому 35-річна жінка, мати двох дітей, уперше була призначена командиром бойової авіаескадрильї.

У тому ж 2018-м учотири ізраїльтянки стали командирами танкових екіпажів, загалом уже понад 90% посад у ЦАГАЛі доступні для жінок. Але не всі. У найближчі місяці стане ясно, чи  впадуть останні гендерні обмеження — і не виключено, що через кілька років ми побачимо жінку на посаді командира підводного човна або на чолі контртерористичної групи.

Борис Вайнер

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку